Stomatolog dziecięcy nie taki straszny, czyli pierwsza wizyta u dentysty

Stomatolog dziecięcy nie taki straszny, czyli pierwsza wizyta u dentysty

Twój maluch jeszcze dobrze nie zaczął biegać, a już czeka go wizyta u dentysty? Nie martw się na zapas. Jeśli znasz swoje dziecko i wiesz, że to może być dla Was obojga duże wyzwanie, przygotuj siebie i swoją pociechę! W artykule opowiemy Ci, jak przeżyć pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem!

Wizyta u dentysty – jak przygotować dziecko?

Jeśli Twoje dziecko jest już duże, chodzi do szkoły czy ma już stałe zęby, prawdopodobnie będzie Ci łatwiej przekonać je do wizyty u dentysty. Natomiast schody zaczynają się w momencie, kiedy maluch ma zaledwie kilka lat, a już psują mu się mleczaki. Niestety, ból sprawia, że wizyta u dentysty jest nieunikniona. Jak przygotować dziecko do pierwszego spotkania z gabinetem stomatologicznym? Mamy na to kilka sposobów: 

 1. Opowiadaj maluchowi, jak wygląda wizyta u dentysty. Niech zadaje pytania, a Ty mu na nie odpowiadaj. Wzbudź w nim ciekawość. 
 2. Możesz puścić dziecku bajkę z motywem dentysty, w którym zobaczy, jak wygląda wizyta, jak leczyć zęby i jak powinny zachowywać się dzieci na fotelu stomatologicznym. 
 3. Przed pójściem do dentysty obiecaj dziecku, że jeśli będzie zachowywało się tak, jak trzeba, otrzyma nagrodę – zabawkę, atrakcję czy cokolwiek wybierze. 
 4. Zanim podejmiesz decyzję o pójściu do stomatologa, pobaw się z dzieckiem w gabinet dentystyczny. Zamieniajcie się rolami, żeby dziecko poczuło, że pójście do dentysty to nic strasznego. 
 5. Możesz kupić maluchowi zestaw ciastoliny, w którym motywem przewodnim jest właśnie dentysta. Niech spróbuje sam zrobić ząb z masy, wywiercić w nim dziurę i naprawić go poprzez założenie ciastoliny w innym kolorze. Taka zabawa na pewno zachęci malucha do odwiedzenia gabinetu stomatologa.

Dentysta dla dzieci - jak wybrać?

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego to bardzo ważny punkt. Przede wszystkim chodzi o podejście dentysty do pacjenta. Najlepiej, gdyby stomatolog na co dzień zajmował się tylko dziećmi. W ten sposób rodzic ma przekonanie, że jego podejście i profesjonalizm sprawdzi się podczas wizyty, a w razie kryzysu, będzie potrafił go opanować. Jak wybrać odpowiedni gabinet? Oto kilka porad: 

 • zrób wywiad wśród rodziny i znajomych rodziców, do jakiego gabinetu zabierają swoje pociechy i który polecają najbardziej, 
 • wybierz taki gabinet, który jest przystosowany do małych dzieci, nawet do przebrania pieluszki dziecku, 
 • orientuj się, czy w gabinecie są jakieś atrakcje dla dzieci, np. stolik do zabawy, kolorowe rysunki na ścianach, które zachęcą dziecko do wizyty, 
 • upewnij się, że w gabinecie, który wybrałaś, małym pacjentom są podawane doraźne środki znieczulające, 
 • w niektórych gabinetach podczas wizyty dziecko może oglądać bajki na telewizorze powieszonym na wysokości jego wzroku. To na pewno uśmierzy jego ból i strach w trakcie badania i naprawy ząbka, 
 • kolorowe stroje stomatologów pozytywnie wpływają na dziecko. Jeśli w gabinecie, który wybrałaś, dentysta lub asystent ma taki strój, na pewno ośmieli to nieco Twoją pociechę, 
 • po wizycie dziecko powinno dostać naklejkę dzielnego pacjenta. Dowiedz się, w których gabinetach stomatolodzy preferują taki sposób nagradzania małych pacjentów.

Jak uniknąć wizyty u dentysty z dzieckiem?

Po tych poradach z pewnością wizyta u dentysty nie powinna być aż tak straszna. Jednak lepiej, aby nie było jej wcale. Jak zatem uniknąć stresu rodziców i dzieci, związanego z pierwszą wizytą u dentysty? Przede wszystkim dbaj o zęby dziecka i ucz go samodzielności w tej kwestii. Już odkąd pojawią się pierwsze ząbki, należy myć je szczotką i pastą bez fluoru. Rano i wieczorem powinien być to dla Was codzienny rytuał. Do tego, kiedy maluch nauczy się już myć zęby, sprawdzaj, czy robi to dokładnie. Następnie ograniczaj słodycze, które wpływają szczególnie negatywnie na kondycję zębów dziecka. Podawaj mu produkty bogate w wapń, który jest bezpośrednim budulcem zębów i kości. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, wizyta u dentysty poczeka dobrych kilka lat.

Komentarze:

Stomatolog dziecięcy nie taki straszny, czyli pierwsza wizyta u dentysty