Lęk przed porodem - czy porodu trzeba się obawiać?

Lęk przed porodem - czy porodu trzeba się obawiać?

Okres ciąży to dla każdej kobiety wyjątkowy czas. Oczywiście objawy towarzyszące temu niezwykłemu stanowi, dla każdej z nich jest inny. Jedne kobiety odczuwają boleśnie objawy ciąży, inne czują się przez całe 9 miesięcy doskonale. Jednak jest jeden wspólny element, który łączy każdą z nich - lęk przed porodem. Ogarnia przyszłe mamy szczególnie wtedy, jeśli to pierwsza ciąża w ich życiu. Dlaczego lęk przed porodem dla niektórych kobiet jest paraliżujący? Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?

Dlaczego przyszłe mamy ogarnia lęk przed porodem?

Przede wszystkim lęk przed porodem to ogromnych strach przed tym, co nieznane. Oczywiście kobiety słyszą masę opowieści, jak wygląda akcja porodowa, jak wyglądają godziny przed samym porodem, jak mocne są skurcze czy jak należy opiekować się noworodkiem kilka godzin po porodzie. Jednak to wszystko nie odzwierciedla dokładnego przygotowania i przebiegu do porodu, a kobieta, która nigdy nie rodziła, zaczyna odczuwać naprawdę poważny lęk.  Ten strach do pewnego stopnia jest oczywiście akceptowalny i wraz z nim pojawia się także podekscytowanie i ciekawość. Kumulacja tych wszystkich emocji może być dość niezrozumiała dla przyszłej mamy, bo pamiętajmy - hormony nadal działają. Czasami bywa też nieco gorzej - niektóre kobiety tak bardzo odczuwają lęk przed porodem, że nie są w stanie nad nim zapanować. Jak sobie z tym poradzić? 

Jak zniwelować lęk przed porodem? 

Niewiedza powoduje strach i wątpliwości. Dlatego warto jak najlepiej przygotować się do tego wyjątkowego wydarzenia. Każda kobieta powinna niezależnie od wszystkiego pamiętać, że przez cały okres ciąży natura przygotowuje organizm zarówno przyszłej mamy, jak i maluszka do porodu. Niezależnie od wszystkich przeciwności losu jedno jest pewne - przy odrobinie przygotowania, pomocy ze strony położnej i dużego spokoju mamy, maluch może przyjść na świat siłami natury. 

Poznaj przebieg porodu! 

Aby pozbyć się wszechogarniającego lęku przed porodem, warto właściwie przygotować się do tego wydarzenia. Dobrym pomysłem jest uczęszczanie do szkoły rodzenia, w której cały przebieg ciąży, porodu, jak i połogu zostanie nam wyjaśniony. To miejsce, w którym kobieta pozna tajniki pracy z własnym ciałem, przygotowania do wydania dziecka na świat, a także samoregeneracji organizmu i sposobów na relaks, nawet podczas silnych skurczów. Wszystkie te informacje i ćwiczenia pozwolą przyszłej mamie zabezpieczyć się na czas porodu w cenne wskazówki. Wówczas sam poród nie będzie wywoływał takiego lęku. Oprócz tego szkoła rodzenia to także wsparcie innych przyszłych mam, które są w takiej samej sytuacji i również boją się porodu. Dzielenie się własnym strachem i niwelowanie go w gronie innych kobiet, jest doskonałą terapią psychologiczną dla każdej przyszłej mamy. 

Wybierz dobre miejsce - zaufanie ma znaczenie! 

Jeśli nie masz dużego wyboru, jeśli chodzi o szpital, w którym odbędzie się Twój poród, tym bardziej warto skorzystać ze szkoły rodzenia. Wiele kobiet decyduje się jednak na porody w prywatnej klinice, w której poziom opieki nad pacjentką jest imponujący. Oczywiście to nie znaczy, że w szpitalu państwowym takowej opieki nie otrzymasz. Wszyscy zbieracie się po to, aby szczęśliwie i jak najmniej boleśnie wydać maluszka na świat. Wiele kobiet prosi również o znieczulenie do porodu. Niestety nie we wszystkich szpitalach jest to standardem. Nadal wiele kobiet musi akcję porodową przechodzić dość boleśnie. Nie ma co się oszukiwać, skurcze bywają naprawdę mocne. W pierwszej ciąży mogą być dla kobiety prawdziwym szokiem. Lecz wizja wydania na świat małej istotki rekompensuje wszystkie stresy i bóle, które kobieta musi przejść podczas ciąży i porodu. 

Dlatego właśnie tak ważne są regularne ćwiczenia w okresie ciąży. Pozwalają one zdecydowanie lepiej przejść kobiecie przez te 9 miesięcy, a także przez okres połogu, który bywa trudny, nie tylko ze względów fizjologicznych, ale także psychicznych. Tak ogromne zmiany w życiu kobiety to jednocześnie wspaniały, piękny, ale też dość trudny czas. Dopasowanie swojego życia do przybycia na świat dziecka wymaga czasu, lecz rozpoczyna najpiękniejszy i niezapomniany etap w życiu kobiety. 

Komentarze:

Lęk przed porodem - czy porodu trzeba się obawiać?