Organizacja czasu, czyli poranna rutyna

Organizacja czasu, czyli poranna rutyna

W ciągu dnia nie wystarcza Ci czasu na podstawowe czynności, takie jak śniadanie, sprzątanie czy odpoczynek? Jeśli chcesz zorganizować swój dzień, aby był efektywny, a zarazem przyjemny, ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Ogarnij swój dzień i podziel odpowiednio obowiązki, żeby mieć czas także na miłe sprawy. Wystarczy kilka szybkich trików, żeby organizacja czasu w ciągu dnia, nie była dla Ciebie żadną przeszkodą!

Plan dnia

Najważniejsza sprawą przy planie dnia jest wygospodarowanie czasu na różnorodne czynności. Jak to zrobić? Żelazna zasada nr 1 to: WSTAŃ ZAWSZE 5 MINUT SZYBCIEJ. Tym sposobem będziesz mieć czas na ewentualne poślizgi lub dodatkowe obowiązki. Dzień zacznij od jakiejś przyjemnej dla siebie czynności, aby później Twój dzień był naprawdę udany. Może to być filiżanka ukochanej kawy, ciepły prysznic na rozbudzenie czy w letnie dni, wyjście z herbatą do ogrodu na kilka minut. Złap poranny oddech i pomyśl sobie, że to będzie dobry dzień.

Śniadanie

Teraz czas na wyśmienite śniadanie. Wcale nie wymaga ono mnóstwa zakupów i czasu poświęconego na jego przygotowanie. Wystarczy, że będzie zdrowo i smacznie. Żelazna zasada nr 2 to: ŚNIADANIE TO NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK W CIĄGU DNIA. Nie wychodź z domu bez pożywnego śniadania, ponieważ nie będziesz mieć w ciągu dnia wystarczająco dużo siły, żeby sprostać wszystkim wyzwaniom. 

Na śniadanie zaserwuj sobie np. owsiankę z owocami, jajka z pomidorami lub to co lubisz, w wersji zdrowej. Na lunch oczywiście możesz codziennie chodzić do restauracji, jednak to kosztuje nie tylko sporo pieniędzy, ale także czasu, który możesz poświęcić na załatwianie spraw. Ale drugie śniadanie zjeść musisz, więc przygotuj sobie posiłek w pudełku. Pyszne tosty, konfitura, sałatka, koktajl samodzielnie przygotowany w domu, owoce czy bakalie, to świetne rozwiązanie dla każdego zaplanowanego człowieka. 

Możesz zjeść kiedy chcesz, jeśli wszystko masz w torebce lub plecaku. Wystarczy wrzucić do pudełka kilka składników, kiedy przygotowujesz swoje śniadanie domowe. Nie zabierze Ci to dużo czasu.

Poranna rutyna

Zawsze masz problem z tym, w co ubrać się do pracy, szkoły czy do miasta? Żelazna zasada nr 3 to: PRZYGOTUJ SOBIE PRZYKŁADOWE STYLIZACJE, na których będziesz wzorować się przy doborze garderoby. To świetny pomysł na oszczędność czasu. Nie spędzisz poranka przed szafą, zastanawiając się, co ubrać. Poranna rutyna wymaga sprytu i pewności siebie. Jeśli jesteś kobietą stawiaj na szybki i naturalny make-up. Dobre nawilżenie, odrobina kosmetyków i makijaż w 5 minut gotowy!

Bałagan w domu

Po takim porannym szykowaniu czeka Cię istny huragan w domu? Niekoniecznie! Postaraj się nie doprowadzać do chaosu w domu. Wystarczy, że się spieszysz i rzucasz wszystko, gdzie popadnie? Nie w tym przypadku! Właśnie po to było Ci potrzebne DODATKOWE 5 MINUT, czyli żelazna zasada nr 1! Wykorzystaj dodatkowy czas na odłożenie ubrań do szafy, przetarcie lustra po myciu zębów, zapakowanie naczyń do zmywarki po śniadaniu czy otworzenie okien, żeby wpuścić powietrze do domu. 

Te prozaiczne czynności zajmują dosłownie kilkanaście sekund, ale jeśli nie będziesz robić ich od razu i systematycznie, po przyjściu do domu musisz ogarnąć je wszystkie na raz. Nie przyprowadzisz już koleżanki czy kolegi z pracy na kawę z powodu bałaganu. Zapobiegnij temu!

Jak zrobić plan dnia?

Twoja lodówka jest kluczem do sukcesu! Dlaczego? Bo możesz przypiąć na niej kartki z planem dnia, który po paru modyfikacjach zaakceptujesz. Żelazna zasada nr 5 to: NAPISZ PLAN DNIA I STOSUJ SIĘ DO NIEGO! Zapisz sobie wszystkie kolejne czynności i postępuj zgodnie z przyjętymi zasadami. Dzięki temu będziesz mieć o wiele więcej czasu na wieczorne leniuchowanie. Na lodówce możesz także przykleić jadłospis na cały tydzień, dzięki temu unikniesz wymyślania rano, co przygotować danego dnia. 

Zainstaluj sobie aplikację w telefonie z listą zakupów, którą możesz na bieżąco modyfikować. Lista zawsze będzie w zasięgu Twojej ręki. Noś przy sobie lub w swoim aucie jedną lub dwie torby na zakupy. Są to ekologiczne rozwiązania, dzięki którym unikniesz inwazji plastikowych reklamówek na Twój piękny, zadbany dom!

Komentarze:

Organizacja czasu, czyli poranna rutyna