Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem - jak się przygotować, aby przebiegła bez przykrych niespodzianek?

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem - jak się przygotować, aby przebiegła bez przykrych niespodzianek?

Perspektywa pierwszej podróży samolotem z małym dzieckiem może być dla rodziców przerażająca, jednak po odpowiednim przygotowaniu, powinna odbyć się zupełnie bezproblemowo. O czym warto wiedzieć rezerwując wspólny lot i co zabrać ze sobą na pokład, aby być przygotowanym na wszystko?

Pierwszy lot samolotem - kiedy?

Teoretycznie dziecko może podróżować samolotem, gdy tylko ukończy pierwszy tydzień życia (zasada nie dotyczy wcześniaków). Specjaliści zalecają jednak odłożyć pierwszy lot do czasu, aż niemowlę skończy minimum dwa miesiące, gdyż wtedy jego układ krążenia i układ oddechowy będą już odpowiednio wykształcone, a sam maluch mniej podatny na infekcje. Poza tym, planując podróż warto wybierać jak najkrótsze połączenia z jak najmniejszą liczbą przesiadek. Korzystne może okazać się także podróżowanie nocą. Zwiększa bowiem szansę na to, że dziecko spokojnie prześpi cały rejs.

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem – jak się przygotować?

Przygotowania do pierwszej podróży samolotem z dzieckiem najlepiej rozpocząć od wyrobienia maluchowi dowodu tożsamości (zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych). Może to być zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Do wyrobienia drugiego z tych dokumentów konieczna będzie jednak zgoda i obecność w biurze paszportowym obojga rodziców. Poza tym przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami przewozu dzieci i niemowląt, obowiązującymi w wybranych przez nas liniach lotniczych. Standardowo niemowlęta oraz dzieci do 2. roku życia podróżują na kolanach rodziców. Starsze muszą mieć wykupione osobne miejsce. Różne linie stosują również różne zasady odnośnie opieki nad dziećmi. Najczęściej jeden dorosły może sprawować pieczę nad tylko jednym maluszkiem. Ponadto, większość tanich linii lotniczych nie pozwala małym pasażerom na przewóz jakiegokolwiek bagażu. Tradycyjne firmy przewidują natomiast bagaż o wadze maksymalnie 10 kg.

Co zabrać na wyjazd z dzieckiem?

Pierwszy lot z dzieckiem niewiele różni się od podróżowania samochodem czy autobusem. Najlepiej zabrać ze sobą zatem tylko najpotrzebniejsze rzeczy, które nie obciążą zanadto naszych walizek. Na liście powinny znaleźć się zatem przede wszystkim pieluchy, chusteczki nawilżane, ubranka na zmianę oraz jedzenie i picie (mleko modyfikowane, słoiczki, ulubione napoje). Nie zaszkodzi również spakować na podróż kilku zabawek i lekkiego kocyka. Przedmioty, które często okazują się zupełnie nieprzydatne to z kolei składane wózki - nieporęczne, ciężkie i zajmujące wiele miejsca. Zamiast niż podczas odprawy i po przybyciu na miejsce docelowe zazwyczaj znacznie lepiej sprawdzają się nosidła i chusty, które dają maluszkom większe poczucie bezpieczeństwa.

Co z bagażem dla dziecka?

Ponieważ dzieci do 2. roku życia mogą podróżować samolotem zarówno na kolanach rodzica, jak i w foteliku, obie opcje wiążą się z innym limitem bagażu. W pierwszym przypadku rodzic płaci za dziecko około 10 - 30% ceny normalnego biletu, a bagaż dla malucha jest wtedy albo znacznie ograniczony, albo zupełnie zabroniony. W przypadku podróżowania w foteliku rodzice muszą wykupić dla dziecka osobne miejsce, co może, ale nie musi wiązać się ze zwiększeniem limitu bagażu. Chociaż cena biletu dla dzieci do 12. roku życia jest zazwyczaj niższa niż cena biletu dla dorosłych, to ich bagaż może być zazwyczaj taki sam lub tylko nieznacznie pomniejszony. Poza tym, w większości przypadków rodzice dziecka mogą za darmo przewozić samolotem nosidełko lub składany wózek.

Co można zabrać do samolotu?

Na pokład samolotu można i warto zabrać ze sobą przede wszystkim posiłki dla dziecka, gdyż catering większości linii lotniczych jest w tym przypadku mocno ograniczony. Płyny dla dzieci nie podlegają standardowym ograniczeniom ilościowym, lecz muszą zostać poddane kontroli podczas odprawy. Jeśli zatem podróżujemy z niemowlakiem karmionym mlekiem modyfikowanym, lepiej zabrać na pokład pokarm w proszku i poprosić obsługę o ciepłą wodę do jego rozrobienia. Poza tym w bagażu podręcznym nie powinno zabraknąć artykułów higienicznych typu chusteczki suche i nawilżane oraz pieluszki. Pamiętaj również, że start i lądowanie wiążą się z nieprzyjemnymi zmianami ciśnienia, które mogą być szczególnie dokuczliwe dla najmniejszych pasażerów. Niemowlętom warto podać wtedy coś do picia, a starszakom cukierka lub gumę do życia - odruch przełykania pomoże im poradzić sobie z zatkanymi uszami.

Komentarze:

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem - jak się przygotować, aby przebiegła bez przykrych niespodzianek?