Kolory i kształty, a rozwój dziecka w wieku niemowlęcym i przedszkolnym

Kolory i kształty, a rozwój dziecka w wieku niemowlęcym i przedszkolnym

Naukę kolorów i kształtów można rozpocząć bardzo wcześnie, gdyż są to elementy otoczenia, które ciekawią i sprawiają niemowlętom dużo radości. Rodziców zachęca się zatem do zakupu stymulujących wzrok i ogólny rozwój kolorowych zabawek czy tekstyliów, dzięki którym maluch będzie stopniowo wprowadzany w świat różnorodnych form i barw. Kiedy zacząć zatem naukę kształtów i kolorów?

Kolory i kształty - w jaki sposób nauczyć dziecko je rozpoznawać?

Naukę rozpoznawania kształtów i kolorów można rozpocząć już w wieku niemowlęcym. Warto pokazywać maluchowi poszczególne barwy i kształty na zabawkach, na ilustracjach książek, a nawet na wielobarwnych kocykach czy dywanach. Z czasem dziecko zacznie rozpoznawać je i wskazywać samodzielnie - ważne, aby nie oczekiwać tego od pociechy zbyt wcześnie, gdyż każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Późniejsza nauka kolorów może odbywać się właściwie wszędzie - podczas spacerów, jedzenia czy ubierania się. Początkowo można bawić się z dzieckiem naprzemiennie pytając, jakiego koloru są otaczające go przedmioty lub prosząc, aby to dziecko wskazało wybrany kolor wśród rzeczy będących w zasięgu wzroku. Później maluszek będzie prowadził takie zabawy samodzielnie. Kształty można wprowadzać do świata dziecka wraz z barwami. Najlepiej zacząć od tych najprostszych - koła, kwadratu, prostokąta czy gwiazdki. Warto rysować je maluchowi na kartce, lepić z plasteliny lub z ciasta, wyszukiwać je w otoczeniu. Przydatne mogą okazać się również popularne zabawki typu sortery, które nauczą dziecko rozpoznawać i dopasowywać formy do odpowiednich otworów.

Kolory i kształty - dlaczego są takie ważne w rozwoju dziecka?

Kolorów i kształtów dziecko najintensywniej uczy się w wieku około 2 - 3 lat, kiedy kształtuje się również jego umiejętność mówienia. Otaczające nas każdego dnia różnorodne kolory i kształty są zatem tym, co interesuje malucha w pierwszej kolejności. Poza tym, poznanie ich nazw jest dziecku potrzebne do sprawniejszego opisywania rzeczywistości i własnych potrzeb. Dzięki kolorom młody człowiek może sprecyzować, co chciałby założyć, o jaką zabawkę prosi czy też co najchętniej dodałby do swojej kanapki. Nauka kształtów jest z kolei istotnym wstępem do późniejszej nauki pisania, czytania i liczenia. Dziecko, które bada wzorkiem koła, kwadraty czy trójkąty stara się dostrzec ich charakterystyczne cechy, porównuje je, odtwarza. W trakcie nauki wyszukiwania wokół siebie kolorów i kształtów maluch ćwiczy także spostrzegawczość i nabywa umiejętności orientacji przestrzennej. Z kolei próbując odwzorowywać nowo poznane formy rozwija również zdolności manualne.

Kolory i kształty w rozwoju dziecka - pamiętajmy, że nauka musi być zabawą!

Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i właśnie zabawą powinna być dla nich nauka - zwłaszcza w wieku niemowlęcym i przedszkolnym. Nie ma sensu zmuszać malucha do ćwiczeń, jeśli znudzi się lub straci zainteresowanie kształtami i kolorami. Wywieranie presji czy złoszczenie się, kiedy dziecko popełnia błąd sprawi, że nauka będzie coraz mniej efektywna. Rodzice powinni pamiętać, że rozwój dzieci to nie wyścig pomiędzy rówieśnikami. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie - rolą mamy czy taty jest jedynie wspieranie i stymulowanie tego rozwoju, jednak zawsze zgodnie z osobowością dziecka i jego dotychczasowymi osiągnięciami. Nie należy zatem porównywać swojej pociechy do innych, lecz chwalić ją za każde postępy. Kolory i kształty to pierwszy etap nauki niemowlęcej i przedszkolno-żłobkowej, pozwalający dziecku nauczyć się lepiej opisywać świat i wyrażać swoje potrzeby. Warto zapoznawać z nim swojego malucha samodzielnie, poświęcając nieco czasu i energii na nazywanie kolorów i kształtów w otoczeniu dziecka podczas codziennych spacerów, zabaw czy spożywania posiłków.

Komentarze:

Kolory i kształty, a rozwój dziecka w wieku niemowlęcym i przedszkolnym