Zespół policystycznych jajników a ciąża
Zespół policystycznych jajaników to jedno z najczęściej występujących zaburzeń u kobiet w wieku rozrodczym. Wiele nawet nie wie o swojej dolegliwości, aż doświadczy zaburzeń cyklu lub problemów podczas starania się o dziecko. Warto więc wiedzieć, jakie są przyczyny choroby, jak wpływa ona na zajście w ciążę i czy można ją wyleczyć.
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Choroba ta, to zaburzenie hormonalne, z którym boryka się nawet 12% kobiet. PCOS nie jest możliwy do wyleczenia, jednak za pomocą odpowiednich terapii, możliwe jest złagodzenie jego skutków i usunięcie konsekwencji. Zespół policystycznych jajników to choroba, która może się objawiać szerokim zakresem objawów. U niektórych pacjentek PCOS objawia się tym, że występują pewne nieprawidłowości, związanych z dojrzewaniem pęcherzyków w jajnikach. Zmiany te są widoczne na obrazie USG. Zwykle hormony działające w nieprawidłowy sposób, utrudniają dojrzewanie komórek jajowych, a także pęknięcie pęcherzyka Graafa. Komórka jajowa nie zostaje uwolniona do jajowodów, co utrudnia, a czasem uniemożliwia zajście w ciążę. Ponadto niedojrzałe pęcherzyki, które gromadzą się w jajnikach doprowadzają do powstania cyst oraz torbieli. Innymi objawami, które towarzyszą zespołowi policystycznych jajników są: insulinooporność oraz problemy z metabolizmem glukozy. Niekiedy pojawiają się także inne problemy.
Jakie są najczęstsze objawy zespołu policystycznych jajników?
Bezskuteczne staranie się o dziecko to jeden z najpoważniejszych objawów choroby. Przeprowadzone badania świadczą o tym, że aż 40% kobiet, które cierpią na PCOS, są również bezpłodne. PCOS wiąże się także z nieregularnymi miesiączkami lub ich całkowitym zanikiem. Kolejnym problemem jest nadmiar androgenów, który można potwierdzić poprzez badania laboratoryjne. Zespół policystycznych jajników objawia się także torbielami na jajnikach, które są widoczne na USG. Często pacjenci borykają się także z nadmiernym tyciem, szczególnie w talii. Spotykany jest także bardzo dokuczliwy ból w miednicy, nadciśnienie, wysoki poziom cukru, zaburzenia lękowe, a także poronienia (kobiety z tym zaburzeniem mają wielki problem z donoszeniem ciąży). Wyżej wymienione objawy mogą się pojawiać jednocześnie lub w różnych odstępach czasu.
Przyczyny i diagnoza - zespół policystycznych jajników a ciąża
Przyczyny zespołu policystycznych jajników nie są jednoznacznie określone. Badania wskazują na to, że znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, a także środowiskowe i hormonalne. Aby zdiagnozować problem konieczne jest wykonanie badania USG. W przypadku wątpliwości lekarz z pewnością zleci inne badania.
Zespół policystycznych jajników a ciąża
Szybkie zdiagnozowanie i leczenie zaburzenia, daje jednak nadzieje na to, że zajście w ciążę jest możliwe. Terapia hormonami trwa zwykle wiele lat, jednak chcąc zajść w ciążę, przerywa się ją po jakimś czasie. Czasem konieczne jest dodatkowe podanie specjalnych leków, które stymulują proces jajeczkowania.
Poprzedni artykuł
Kosze do segregacji – obowiązek czy dobre rozwiązanie dla każdej...Następny artykuł
Drugie śniadanie - pomysł na zdrowe drugie śniadanie do szkoły
Zespół policystycznych jajników a ciąża