Wszawica w przedszkolu – co zrobić, kiedy na głowie dziecka pojawią się wszy?
Przedszkole, oprócz wychowania, opieki i nauki, jest także skupiskiem wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów. Im więcej dzieci w placówce, tym więcej drobnoustrojów, z którymi organizm musi codziennie walczyć. Lecz dzięki temu dziecko nabiera odporności, aby w przyszłości móc poradzić sobie z różnymi dolegliwościami. Niestety czasami na ciele dziecka pojawiają się zarazki, których rodzic nigdy nie chciałby ujrzeć na swojej pociesze. Czym jest wszawica i jak można poradzić sobie z nią, kiedy pojawia się w przedszkolu?
Jak wygląda wszawica?
Wszawica jest problemem powszechnym w placówkach szkolnych i przedszkolnych. Wbrew wszelkim opiniom wcale nie zależy od poziomu higieny. Wszy do przedszkola mogą trafić w każdy możliwy sposób. Może je przynieść dziecko, które zaraziło się nimi w sklepie. Wszy to małe czarne pasożyty, które można zauważyć gołym okiem w owłosionych częściach ciała, zazwyczaj na głowie. Im jaśniejsze włosy, tym szybciej dostrzec można wszy. Wykluwają się one z jaj, które bardzo łatwo można zobaczyć we włosach dziecka.
Wszawica u dzieci – objawy
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko często drapie się po głowie, odczuwa dyskomfort związany ze świądem, to może oznaczać wszawicę. Niestety wszy żywią się ludzką krwią, więc kąsają skórę głowy, powodując liczne ranki. Do tego na głowie pojawia się zaczerwienienie i stany zapalne od ciągłego drapania się. Wszy mogą wywołać pieczenie na skórze głowy dziecka, o czym maluch na pewno Cię poinformuje. Najczęstsze miejsca bytowania wszy to okolice potylicy, miejsca za uszami i część ciemieniowa głowy. U dziewczynek włosy mogą się także zlepiać i powstaje trudny do rozczesania kołtun. Jeśli takie objawy zauważysz u swojego dziecka, to może być właśnie wszawica.
Jak uchronić dziecko przed wszami?
Wszawica wcale nie jest łatwa do wyleczenia, dlatego najlepiej unikać sytuacji, które narażają dziecko na przyjęcie wesz. Po pierwsze maluch powinien mieć w przedszkolu swoją szczotkę do włosów, swoje gumki i spinki do ich związywania i spinania, własną poduszkę i kołdrę. Nie należy z nikim dzielić się tymi rzeczami, ponieważ to na nich najczęściej znajdują się jaja wesz. Częste mycie głowy szamponem nie pomoże, ponieważ wszy są odporne nawet na takie łagodne środki chemiczne. Jak więc leczyć wszawicę, kiedy już dopadnie Twoje dziecko?
Wszawica - leczenie, czyli co na wszy?
Jedynym sposobem na wszy jest kuracja specjalnymi aptecznymi preparatami. Znajdziesz je w formie szamponu, sprayu czy płynu, który należy zaaplikować na skórę głowy zgodnie z instrukcją. Przed tym możesz delikatnie wyczesać wszy specjalnym, metalowym i gęstym grzebykiem. Tylko tak przeprowadzone leczenie może przynieść korzyści w krótkim czasie. Niestety, sama na własną rękę nie zdziałasz za wiele, nawet jeśli wyleczysz dziecko bardzo szybko. Problem będzie powracał, jeśli wszyscy rodzice i nauczyciele nie zmobilizują się do działania. Całe przedszkole powinno podjąć walkę z wszawicą, aby ostatecznie wyeliminować problem w całej placówce. Nawet jedno dziecko nieprawidłowo wyleczone lub nieleczone wcale, może na nowo wywołać epidemię wszawicy i zarazić nią pozostałe dzieci.
Poprzedni artykuł
Jadłospis rocznego dzieckaNastępny artykuł
Dodatki do pokoju dziecka: dekoracje do pokoju dziecka
Wszawica w przedszkolu – co zrobić, kiedy na głowie dziecka pojawią się wszy?