Co na kaszel u niemowlaka? - Kaszel u niemowlaka

Co na kaszel u niemowlaka? - Kaszel u niemowlaka

Sen z powiek spędza Wam kaszel u malucha? Nie możecie spać, bo uaktywnia się on szczególnie wieczorami? Kaszel u niemowlaka to ciężki orzech do zgryzienia, bo zbierająca się wydzielina podrażnia drogi oddechowe. Przez kaszel dziecko nie wypoczywa tak, jak powinno. Co zrobić, kiedy pojawi się katar i kaszel u niemowlaka?

Katar i kaszel u niemowlaka

Katar i kaszel mają tak naprawdę wiele wspólnego, ale które z nich jest gorszym wrogiem? Zazwyczaj to od kataru wszystko się zaczyna. Wydzielina, która gromadzi się w zatokach i jamie nosowej spływa do dróg oddechowych podrażniając je, a przy okazji infekując. Zwyczajny katar może pojawić się nawet w bardzo ciepłe dni, na skutek np. kąpieli w zbyt chłodnej wodzie basenu czy zbiornika wodnego. Nie należy wtedy izolować dziecko od świata, wręcz przeciwnie, najlepszym lekarstwem na katar jest świeże powietrze. Pamiętaj jednak, aby nie przegrzewać i nie przeziębiać dziecka. Kaszel jest więc reakcją obronną na wydzielinę, znajdującą się w drogach oddechowych. Może być za to odpowiedzialny wirus tego układu lub jakaś poważniejsza choroba. Zwróć więc uwagę, czy kaszel u dziecka jest bardziej suchy, czy raczej mokry i ile trwa. I bez paniki, nawet niemowlęta się przeziębiają.

Kaszel u niemowlaka bez gorączki

Oczywiście przyczyn kataru czy kaszlu może być o wiele więcej. Obserwuj więc zawsze, w jakich sytuacjach dziecko najczęściej kaszle lub w jakich momentach pojawia się największy katar. Niekiedy dziecko kasłać może ze względu na refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to kwas żołądkowy, który cofa się do przełyku. Może to być jednorazowa sytuacja lub problem może się powtarzać. Jeśli taka przypadłość będzie się nasilać, warto zwrócić się po poradę do pediatry. Jeśli nie pojawia się podwyższona temperatura, możesz kaszlem i katarem zająć się samodzielnie. Kaszel u niemowlaka bez gorączki to bardzo częsta przypadłość. Ale jeżeli te objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, albo pojawi się gorączka, udaj się do specjalisty, który zbada problem i wdroży odpowiednie leczenie. Podwyższona temperatura u malucha może oznaczać jakąś poważniejszą infekcję, której w żadnym wypadku nie należy ignorować.

Kaszel u niemowlaka: domowe sposoby

Na niegroźny kaszel czy katar u niemowlaka najlepsze są sprawdzone domowe sposoby mamy i babci. Oczywiście, nie ma nic prostszego, jak tylko iść do apteki i poprosić farmaceutę o syrop czy krople dla niemowlaka. Ale czy warto tak od razu faszerować dziecko medykamentami bez recepty? Może wystarczy jednak zmienić nieco warunki jego przebywania w domu i problem sam się rozwiąże? Czasami katar lub kaszel cykliczny może być oznaką alergii. Dlatego spróbuj zauważyć, po styczności z jakimi alergenami u dziecka nasila się kaszel lub katar. A może występuje łzawienie oczu lub wysypka? 

Na dolegliwości związane z drogami oddechowymi zawsze niezbędne jest nawilżanie powietrza. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy mieszkania są ogrzewane. Powietrze jest wtedy suche i często dochodzi przez to do podrażniania dróg oddechowych i rozwoju infekcji. Dlatego przyda Ci się nawilżacz powietrza, który złagodzi, szczególnie ten suchy kaszel. Dodatkowo systematycznie udrożniaj i czyść drogi oddechowe malucha za pomocą gruszki lub bardziej efektywnego aspiratora do noska. To podstawa, aby wirusy nie rozwijały się jeszcze bardziej. 

Ponadto nawadniaj dziecko. Musi ono przyjmować odpowiednią ilość płynów. Aby wydzielina mogła się choć trochę rozpuścić, przyda się do tego roztwór soli fizjologicznej, podawanej do noska. Niech dziecko nie leży całkowicie na płasko podczas snu, ponieważ może krztusić się wydzieliną, która nie ma jak swobodnie spływać. Jeśli posiadasz inhalator, możesz również sól fizjologiczną wykorzystać właśnie do inhalacji dróg oddechowych. Nawilżysz je, przez co dziecku będzie o wiele swobodniej oddychać. Pamiętaj jednak, że przedłużające się jakiekolwiek objawy u malucha, należy niezwłocznie skonsultować z pediatrą.

Komentarze:

Co na kaszel u niemowlaka? - Kaszel u niemowlaka